Wybór odpowiedniej drukarki etykiet nie jest prosty, ponieważ na ryku dostępnych jest wiele modeli różnych producentów sprzętu Auto ID. Ponadto niemal każdy model posiada dużą ilość konfiguracji, które pozwalają idealnie dostosować produkt do potrzeb Klienta. Drukarki etykiet samoprzylepnych dzielą się również na kategorie takie jak – mobilne, biurkowe, półprzemysłowe, przemysłowe, a nawet drukarki kolorowych etykiet. Taki podział opiera się na ich zastosowaniu i możliwościach zadruku etykiet samoprzylepnych. Zatem jak dobrać odpowiednią drukarkę etykiet?
Dobór urządzenia do drukowania etykiet jest złożony i polega głównie na wyselekcjonowaniu najważniejszych parametrów dobranych do potrzeb przedsiębiorstwa. Bardzo często zdarza się, że Klient wybiera drukarkę, która jest niewystarczająca do potrzeb produkcyjnych albo magazynowych w firmie, co prowadzi prędzej czy później wymiany drukarki kodów kreskowych na inny model. Może się również zdarzyć, że drukarka kodów kreskowych jest bardzo zaawansowana i pozwala drukować etykiety w ilościach przemysłowych, podczas kiedy nie ma takiej potrzeby i wystarczyłaby w zupełności drukarka biurkowa do wydruku sporadycznego.
Drukarka etykiet biurkowa czy półprzemysłowa? Ilość zadrukowywanych etykiet
Podstawową kwestią podczas doboru odpowiedniej drukarki etykiet jest planowana miesięczna ilość zadrukowywanych etykiet samoprzylepnych. Pozwala to wstępnie zdefiniować, czy potrzebna jest drukarka biurkowa, półprzemysłowa czy może przemysłowa drukarka kodów kreskowych.
- 15-20 tysięcy etykiet – drukarka biurkowa jest wystarczająca. Głównie takie modele jak Zebra GK420d i GK420t, Zebra ZD620 i ZD420 albo Honeywell PC43 – niska cena i dobra jakość wśród drukarek biurkowych.
- 50-60 tysięcy etykiet – drukarka półprzemysłowa, będzie urządzeniem, które w zupełności wystarczy do zadruku takiej ilości. Przodują tutaj takie modele jak Zebra ZT220, ZT230 i ZT410, Citizen CL-S700 Honeywell PD43 – duża wydajność, wiele możliwości konfiguracyjnych i niższa cena niż drukarek przemysłowych.
- Powyżej 60 tysięcy – drukarka przemysłowa będzie jedynym możliwym rozwiązaniem. Oferują one bardzo szybki i nieustanny wydruk, urządzenia są bardzo wytrzymałe. Są to głownie takie drukarki kodów kreskowych jak – Zebra 220 Xi4 Zebra ZT600, Zebra ZT500, Sato CL4NX.
Każda z drukarek jest przystosowana do zadruku szacowanej liczby etykiet – w drukarkach przemysłowych głowice, wałki oraz wszystkie elementy są przystosowane do pracy niemal bez przerwy, dlatego bez problemu znoszą zadruku dużej ilości etykiet. Natomiast drukarka biurkowa jest mała, pozwala zmieścić krótszą rolkę etykiet albo taśmę termotransferową, jej głowica nie jest przystosowana do zadruku bez przerw większej ilości etykiet.
Drukarka kodów kreskowych, a rozmiar etykiety
Wstępne ustalenie maksymalnej szerokości etykiety, która będzie drukowana w drukarce kodów kreskowych pozwoli zawęzić grupę produktową spośród drukarek nalepek. Większość drukarek posiada głowicę o szerokości 110 mm, dlatego w przypadku potrzeby zadruku etykiety szerszej, np. 150 mm, trzeba wybrać odpowiednie urządzenie umożliwiające zadruk takiej naklejki.
- Do 110 mm szerokości etykiety – wszystkie drukarki biurkowe i półprzemysłowe. Przeważnie etykiety są o mniejszych szerokościach niż 110 mm.
- Powyżej 110 mm – wyłącznie drukarki przemysłowe – głownie modele jak Zebra ZT620, 220 Xi4 oferują one zadruk szerokości około 150 mm.
Jakość zadruku etykiet samoprzylepnych
Jeśli na etykiecie mają zostać zadrukowane małe czcionki, drobne kody lub elementy graficzne, wymagane będzie zastosowanie głowicy 600 dpi lub 300 dpi. W pozostałych przypadkach wystarczająca będzie jakość oferowana przez głowicę 203 dpi. Dodatkowo często niemożliwa jest późniejsza zmiana głowicy na inną o innej rozdzielczości. Wybór ten jest dlatego kluczowy.
Trwałość zadruku na etykietach samoprzylepnych
Drukarki zarówno przemysłowe, półprzemysłowe oraz biurkowe są albo termiczne albo termotransferowe. Zadruk termiczny pozwala na drukowanie etykiet termicznych i papierowych, jest oszczędny i drukarki te są tańsze, jednak zadruk nie jest tak wytrzymały jak w przypadku termotransferowego – czyli przy użyciu kalki barwiącej. Drukarki termotransferowe pozwalają na zadruk etykiet zarówno w sposób termiczny jak przy użyciu taśmy barwiącej, są droższe i wymagają wymiany rolki taśmy termotransferowej jako materiału eksploatacyjnego.
Jaka drukarka do etykiet foliowych, a jaka do papierowych?
Jeśli trwałość zadruku stawiasz na drugim miejscu, zastanów się, czy nie zależy ci na trwałości etykiety. Etykiety termiczne i papierowe charakteryzują się niską trwałością na warunki zewnętrzne oraz ścieranie. Jeśli potrzebne są etykiety, które są bardzo wytrzymałe, wybór powinien paść na etykiety foliowe. To jednak wymaga użycia drukarki termotransferowej, ponieważ wydruk termiczny na etykiecie foliowej jest niemożliwy.
- Etykiety termiczne – można zadrukowywać drukarkami termicznymi oraz termotransferowymi. Pigment, który jest w papierze jest „wyciągany” przy użyciu termiki i dzięki temu jest widoczny. Etykiety termiczne są najmniej wytrzymałe spośród wszystkich etykiet. Polecane drukarki biurkowe – Zebra GK420d, Zebra ZD420, Honeywell PC43d.
- Etykiety papierowe – wyłącznie zadruk termotransferowy. Są bardziej wytrzymałe od etykiet termicznych, jednak dużo tańsze od foliowych. Wymagają użycia taśmy barwiącej. Wszystkie drukarki przemysłowe i większość półprzemysłowych. Biurkowe termotransferowe – Zebra GK420t, Zebra ZD620
- Etykiety foliowe – można zadrukowywać wyłącznie termotransferowo. Etykiety są najbardziej wytrzymałe jednak wymagają użycia kalki barwiącej. Podobnie jak podczas wydruku etykiet papierowych głownie używane drukarki przemysłowe i półprzemysłowe
Drukarka etykiet i dostępne interfejsy
Wiele drukarek posiada różne konfiguracje interfejsów. Przeważnie jest to USB, RS232, często dostępny jest również interfejs sieciowy taki jak Wi-Fi, Ethernet, Bluetooth. Należy zatem zastanowić się na jakim interfejsie nam zależy i wybrać urządzenie które taki posiada. Zdarza się bowiem, że drukarka nie ma opcji sieciowej, która znacznie ułatwiłaby wydruk i zwiększyła komfort. Często też drukarka może nie mieć portu RS-232, który jest potrzebny np. żeby połączyć urządzenie z czytnikiem kodów kreskowych.
Dodatkowe opcje – obcinak, odklejak, nawijak
Często wymagane jest użycie dodatkowych opcji w postaci obcinaka, nawijaka albo odklejaka, jednak nie każda drukarka etykiet posiada takie opcje. Należy zatem zastanowić się, która jest wyposażona w takie dodatki i wybrać odpowiednie.
- Obcinak – Pozwala na automatyczne odcinanie zadrukowanej etykiety. Jeśli etykieta z kodem kreskowym wychodzi z urządzenia, obcinak nożem odcina wystającą etykietę.
- Odklejak – odkleja zadrukowaną etykietę, pozwalając na bezpośrednie naklejenie jej na towar. Jest ona wstępnie przygotowana i odklejona od podkładu.
- Nawijak – powala na nawijanie zadrukowywanych etykiet lub jeśli jest to nawijak podkładu na zawijanie podkładu etykiet (wtedy występuje z odklejakiem).
Drukarka kodów qr oraz kodów paskowych pozwala na zadruk termiczny oraz termotransferowy etykiet samoprzylepnych. Umożliwia również zadruk na etykietach kolorowych w sposób monokolorowy, jednak w przypadku potrzeby zadruku kolorowego wymagane jest użycie kolorowej drukarki kodów kreskowych.