Struktura, właściwości i generowanie kodów QR

wrz 30, 2015 | Kody QR, Sprzęt Auto-ID

Kod QR (z ang. Quick Response) jest dwuwymiarowym, kwadratowym i alfanumerycznym kodem graficznym, który opracowany został początkiem lat 90-tych w Japonii. W przeciwieństwie do kodów paskowych umożliwia zakodowanie dużych ilości danych (4296 znaków alfanumerycznych). Składa się z modułów o różnym stopniu zaciemnienia, najczęściej są to kolory czarny i biały, jednakże kolorystyka zależy tylko od osoby generującej kod. Minimalna ilość modułów w kodzie to 21×21, maksymalnie może być to zaś 177×177.

Struktura kodu QR wygląda następująco:

 

Początkowym przeznaczeniem kodów QR było głównie oznaczanie przesyłek – ta właściwość utrzymała się zresztą do dnia dzisiejszego, ale niewątpliwie kody te zyskały z biegiem czasu cały szereg nowych zastosowań, szczególnie w działaniach marketingowych i promocyjnych. Spotkać można je coraz częściej w prasie, na billboardach, opakowaniach czy wizytówkach.

Generowanie kodu QR jest bardzo prostą i szybką czynnością – służą do tego liczne darmowe narzędzia dostępne na witrynach www (LINK). Odczyt możliwy jest poprzez terminale kodów kreskowych, czytniki oraz darmowe aplikacje w smartfonach i tabletach, skanujące kod.

O ciekawych zastosowaniach kodów QR, ich ewolucji i odbiorze przez użytkowników pisać będziemy w kolejnych notkach na blogu. Zapraszamy!

Zapraszamy do testowania naszych aplikacji.

W razie pytań zachęcamy do kontaktu mailowego biuro@com4it.com lub pod numerem telefonu 33 810-54-34.