Obecnie identyfikacja towarów jest jednoznacznie kojarzona z kodami kreskowymi, ponieważ w przeciągu ostatnich 20 lat stały się obecne niemal na każdym produkcie. Zarówno podczas produkcji wykorzystywane są do oznaczania i późniejszej identyfikacji elementów, poprzez kurierów wykorzystujących je na przesyłkach i paczkach, aż po sklepy, gdzie każdy się z nimi spotkał podczas płacenia przy kasie. Można więc sądzić, że kody kreskowe wydrukowane na etykietach i umieszczone na danym przedmiocie to jedyna możliwość identyfikacji towarów.
Kody kreskowe to nie jedyna opcja
Jednak jakiś czas temu na horyzoncie pojawił się nowy przeciwnik dla pionowych pasków. Są to tagi RFID – etykiety z układem elektronicznym, które zawierają konkretne zaprogramowane wcześniej dane. Zatem czy RFID całkowicie zastąpi tradycyjne kody kreskowe?
Czym jest RFID?
Tagi RFID umożliwiają bezprzewodowy odczyt zawartości zapisanej w układzie scalonym. Bezprzewodowy oznacza tutaj, że możliwe jest odczytanie ich z różnej odległości zależnie od standardu w jakim działają. Przykładowo Pasmo UHF umożliwia działanie do kilkunastu metrów, natomiast aktywne tagi RFID z własnym zasilaniem pozwalają na odczyt nawet z kilkuset metrów. Dodatkowo, możliwe jest sczytywanie nawet kilkuset tagów na sekundę, uzyskujemy bardzo wydajne rezultaty w porównaniu do konwencjonalnych etykiet z kodami kreskowymi.
Popularność tradycyjnych kodów kreskowych
Oczywiście jak to zwykle bywa, jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Nie inaczej jest w tym przypadku, ponieważ wysoka cena początkowa jaką musi ponieść firma chcąca rozpocząć korzystanie z technologii RFID zraża potencjalnych użytkowników tej technologii. Jednak jak wynika z danych z lat ubiegłych system oparty o kody kreskowe również był droższy niż obecnie, a jego cena wciąż spada. Dlatego możliwe, że ceny RFID też spadną i wyprą tym samym technologię tradycyjnych kodów kreskowych.
Przyszłość należy do RFID?
Tagi RFID to niewątpliwie krok do przodu i prawdopodobnie w tym kierunku technologia auto ID będzie zmierzać. Już teraz można spotkać dziedziny życia, gdzie ta technologia jest wykorzystywana. Głównie jest to kontrola dostępu, czyli otwieranie drzwi poprzez zbliżenie ich do czytnika. W transporcie publicznym karty zamiast biletów oraz karty lojalnościowe to przykłady wykorzystania technologii RFID. Są też nieliczne branże gdzie tagi RFID są wykorzystywane zamiast kodów kreskowych ale stanowią mniejszość w tej kwestii. Prawdopodobnie system kodów kreskowych w innych dziedzinach również zostanie zastąpiony przez RFID jednak nie stanie się to od razu i nie wszędzie. Prawdopodobnie wiele gałęzi przemysłu nie będzie wymagało używania RFID i pozostaną przy tradycyjnych kodach kreskowych.