W poprzednim wpisie omówiliśmy nieco teorii odnośnie kodów 2D (na przykładzie kodu QR), najbliższe notki zaś poświęcone będą praktycznemu zastosowaniu kodów QR, które mogą stać się bardzo dobrym narzędziem marketingowym – o ile zostaną ciekawie i nieszablonowo wykorzystane, a z tym właśnie bywa zazwyczaj najwięcej problemów. Dlatego też skupimy się na pomysłowych i inspirujących przykładach wykorzystania kodów QR.
Spójrzmy na poniższy screen:
Pochodzi on ze strony www.barcode.com (LINK) gdzie jakiś czas temu pojawił się ciekawy artykuł przedstawiający wykorzystanie kodu QR jako układanki, gry. Otóż kwadratowy kod dzielimy np. na 16 pól, mieszając przy tym ich pozycję i pozostawiając jedno z pól puste/zaciemnione. Klikając myszką w kwadrat sąsiadujący z pustym polem powodujemy jego przesunięcie o jedno miejsce. Przesuwamy kwadraty tak długo aż ułożymy kod QR, gdzie wszystkie pola będą na swoim miejscu i możliwy stanie się również odczyt jego treści.
W opisanym zastosowania chodziło akurat o rozrywkę (liczba wykonanych ruchów i szybkość ułożenia wpływały na ostateczną punktację), można sobie jednak wyobrazić również marketingowe wykorzystanie motywu układania kodu QR w biznesie, prowadzeniu sklepu online.
Dla przykładu: dodajemy taki mechanizm w postaci mini gry do sklepu internetowego, a następnie zachęcamy Klientów do zmierzenia się z łamigłówką – Ci którzy podołają zadaniu zobaczą poprawnie ułożony kod QR, który po sczytaniu odpowiednim czytnikiem kodów kreskowych w smartfonie poinformuje nas np. o darmowej przesyłce bądź innym bonusie jaki możemy zaoferować klientowi. To tylko przykład, zastosowań może być znacznie więcej, a ogranicza je tylko inwencja autora.
PS. Gra, która znajdowała się na stronie proprofs.com (LINK) została już niestety wyłączona i nie można się pobawić w układanie kodu, nic nie stoi jednak na przeszkodzie aby ktoś przygotował podobnie działający mechanizm i zaimplementował go w ciekawy sposób na swojej stronie internetowej:)